Serwer to urządzenie, które przydaje się w każdej firmie. Dzięki niemu możemy zmaksymalizować wykorzystanie zasobów, a więc zwiększyć wydajność, jak również poprawić bezpieczeństwo przechowywania danych, co ma oczywiście kluczowe znaczenie w przypadku firm, jako że często przechowują one newralgiczne informacje dotyczące swojej działalności oraz klientów. Dodatkowo serwer firmowy zapewnia dużą wygodę w trakcie pracy, ponieważ umożliwia dostęp do biurowych plików z dowolnego miejsca i dowolnego komputera, a nawet tableta czy smartfona – w ten sposób kilka osób może wspólnie pracować nad jednym projektem korzystając z różnych urządzeń. Niestety zakup i utrzymanie fizycznego serwera, podobnie jak jego wydzierżawienie w firmie informatycznej, to duże koszta, dlatego nie każdy chce się decydować na taką inwestycję. Stąd wziął się pomysł na wirtualizację serwerów.
Czym jest wirtualizacja serwerów?
Wirtualizacja serwerów, w dużym skrócie, polega na wydzieleniu kilku wirtualnych obszarów w obrębie pojedynczego serwera, a następnie udostępnieniu ich różnym klientom. Każdy z takich odizolowanych obszarów funkcjonuje w sposób niezależny i traktowany jest jak odrębny serwer, mimo że wszystkie znajdują się na jednym fizycznym nośniku. Na każdym z nich można umieścić inny system operacyjny, inaczej go skonfigurować i wykorzystać do innych celów.
Taki serwer firmowy będący częścią większej całości, nie różni się właściwie niczym od zwykłego, lokalnego lub wirtualnego, serwera. Jest tak samo stabilny i daje taką samą gwarancję bezpieczeństwa danych. Współdzielenie jego zasobów z innymi użytkownikami nie ma żadnego wpływu na jego działanie, pozwala tylko na lepsze wykorzystanie jego przestrzeni i mocy obliczeniowej.
Co może nam dać wirtualizacja serwerów?
Wirtualizacja serwerów to praktyczne i bardzo korzystne rozwiązanie, którego zalety doceniają zarówno firmy informatyczne, jak i ich klienci. Dla jednych i drugich to przede wszystkim duża oszczędność. Firmy specjalizujące się w m.in. outsourcingu it nie muszą inwestować w kolejne serwery dla kolejnych klientów – wirtualizacja pozwala im znacznie ograniczyć liczbę posiadanych sprzętów i zredukować koszty związane z ich utrzymaniem oraz konserwacją. Dodatkowo zabieg ten daje im możliwość optymalnego wykorzystania posiadanych już serwerów. Klienci z kolei ponoszą opłaty adekwatne do rzeczywistego wykorzystywania zasobów, a więc o wiele niższe niż w przypadku całościowego dzierżawienia serwera. Nic więc dziwnego, że wirtualizacja coraz częściej wdrażana jest w firmach IT, przy czym na chwilę obecną dotyczy już nie tylko serwerów, ale też sieci, systemów operacyjnych i innych elementów infrastruktury informatycznej.